Beseda s romskými spisovatelkami

Zveřejněno: 16. 1. 2019, zapsal: Mirka Kavalírová, přečteno: 304x

Besedy s romskými spisovateli o jejich tvorbě a literatuře Romů se zúčastnili žáci osmého ročníku v posledním prosincovém týdnu.

Hravou formou jsme se s lektorkami seznámili – ke svému jménu jsme přidali přívlastek, který se k nám hodil. Pomocí zábavného rytmického cvičení nás lektorky naučily počítat v romštině. Kresba postavy na tabuli se rychle zaplňovala výrazy, jimiž jsme se snažili vystihnout vlastnosti a vzhled spisovatele. Poté nám rokycanská rodačka a spisovatelka Ilona Ferková představila svou čerstvě vydanou romsko-českou povídkovou knihu Ještě jedno, Lído! Kaštánkovy příběhy z herny. Se zájmem jsme si vyslechli jednu z povídek, jejichž děj se odehrává mezi současnou rokycanskou komunitou Romů. Textu v romštině nikdo z nás nerozuměl, ale pak následovala čeština. Ilona Ferková ochotně zodpověděla naše dotazy na začátky své tvorby a představila nám své další knihy i knihy jiných romských autorů. S potěšením jsme přijali několik výtisků zdarma. Vzápětí jsme obdrželi list s básní v romštině a zároveň její překlad do češtiny. Naším úkolem bylo zjistit, v jaké životní chvíli báseň vznikla, kdo ji asi napsal. Překvapením pro všechny bylo, když se jako autorka představila jedna z lektorek Renáta Berkyová, jejíž tvorba byla představena v řadě festivalů soudobé poezie. Ocenili jsme odhodlání obou spisovatelek pustit se do psaní v romštině. Pro většinu z nás byly romské příběhy i básně něco nového, jsme rádi, že jsme je poznali, otevřelo nám to oči. Zjistili jsme, že nelze házet všechny Romy do jednoho pytle.

Tereza Klepsová, Roman Čihák a Jana Šperlová z 8. tříd